#StandWithUkraine

Macrolepiota procera
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Macrolepiota bohemica
Dārza dižsardzene

Lielā dižsardzene

Macrolepiota rhacodes
Sarkstošā dižsardzene

Syn.: Lepiota procera
Citi latviskie nosaukumi: Riekstene, Riekstu sēne, Dižā saulsardzene
English name: Parasol Mushroom
Deutschen Namen: Großer Riesenschirmling, Riesen-Schirmpilz, Parasolpilz

Ļoti lielu izmēru lapiņsēne: cepurīte var būt līdz 30 cm diametrā, un kātiņš var sniegties līdz 35 cm vai pat 40 cm augstumam. Cepurīte sākumā ir olveida, un to pilnībā klāj patumši brūna virsmiziņa; vēlāk, cepurītei augot un plešoties arvien plakanākai, virsmiziņa saplaisā lielās, atstāvošās un koncentriski izvietotās zvīņās, starp kurām atsedzies augļķermeņa baltais mīkstums; vienīgi cepurītes centrā paliek neliels paugurs ar vienlaidus virsmiziņu, tikpat kā neatdalāmu no mīkstuma. Lapiņas ir baltas vai krēmkrāsā, visai cieši viena pie otras un nav pievienotas kātiņam (šķir šaura sprauga). Kātiņš ir apmēram cepurītes krāsā, ar viļņveidīgām smalku zvīņu joslām, dobs un diezgan sīksts, ar bumbuļveidīgu paresninājumu lejasgalā. Tuvāk augšgalam kātiņu apjož liels un biezs gredzens, kuru var brīvi pārbīdīt šurpu-turpu. Mīkstumam piemīt patīkama smarža un riekstu garša. Aug no jūlija līdz oktobrim vienpati vai grupās, pārsvarā mežmalās, cirsmās u.c. saulainās vietās, daudz retāk - dziļi mežā. Bieži sastopama. Ēdama (izņemot nepatīkami sīkstos kātiņus), cepama bez iepriekšējas novārīšanas; ļoti garšīga, kad izcepta kā karbonāde. Var ēst pat jēlu (piem.,-uz sviestmaizes). Jebkurā variantā ieteicams vispirms nokasīt zvīņas, kuras bojā garšu. Līdzīga, taču mazāka un ne tik vērtīga ir sarkstošā dižsardzene. Bez tam Latvijā sastopamas vēl dažu citu sugu dižsardzenes.

This is one of the largest mushrooms in Latvia. Its cap can reach almost 30 cm in diameter, and its height can be up to 35 cm. Spore powder is white. It grows mostly along the sunny and grassy fringes of forests from July to October. It is very common in Latvia. Edible, even delicious, when fresh or fried! Discard the scaly stem and consume the cap only.

Pieaugušai lielajai dižsardzenei cepurīte ir retināti noklāta ar lielām, no virsas atstāvošām un tur koncentriski izvietotām brūnām zvīņām, starp kurām 
ir atsedzies sēnes baltais mīkstums; vienīgi cepurītes vidū ir palicis neliels paugurs ar zvīņas nesaplaisājušu un mīkstumam cieši pieķērušos virsmiziņu,
Paretam lielās dižsardzenes izaug skaistā pušķī pa divām, trim vai vairāk kopā (kā šeit), taču biežāk - vienpati vai izkliedus grupā (sk. piekto lappusi).

Šeit atainotie eksemplāri ir dažā ziņā sugai netipiski (stipri gaiši, ar paīsiem kātiņiem). Toties izcili pēc skata!

Lielajai dižsardzenei arī kātiņu klāj brūnas, tikai smalkākas zvīņas, kuras ir izkārtotas viļņotās joslās (ne tā kā mušmirēm, kurām kātiņš ir bez zvīņām).

Parasol Mushroom's cap has a remarkable brown spot at the top and scales scattered around it. The stipe is also densely covered by brown scales.

stages of growth augšanas norise 
cap's upper side cepurītes augša 
gills, stipe and ring lapiņas & gredzens
remarkable groups ievērojamas grupas
rich "harvests" bagātas "ražas"

free hit counter