#StandWithUkraine

Macrolepiota bohemica
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Dārza dižsardzene

Macrolepiota procera
Lielā dižsardzene

Syn.: Macrolepiota rhacodes var. bohemica; Macrolepiota rhacodes var. hortensis; Chlorophyllum brunneum
English name: Garden Parasol
Deutschen Namen: Anlaufender Schirmpilz, Garten-Riesenschirmling

Prāvu izmēru lapiņsēne, pēc lieluma (cepurīte līdz 15 cm, kātiņš gan mazāk) un īpašībām līdzīga sarkstošajai dižsardzenei. Cepurīte sākumā ir lodveida, un to pilnībā klāj tumšbrūna virsmiziņa; vēlāk, cepurītei augot un plešoties arvien plakanākai, virsmiziņa saplaisā lielās un ļoti lielās, koncentriski izvietotās zvīņās, starp kurām atsedzies augļķermeņa baltais mīkstums; vienīgi cepurītes centrā virsmiziņa paliek nesaplaisājusi (un ir tikpat kā neatdalāma no mīkstuma). Lapiņas sākumā ir tīri baltas, vēlāk ar brūniem plankumiem, beigās gaiši sarkanbrūnas; ir visai cieši viena pie otras un nav pievienotas kātiņam. Pastrupais kātiņš ir kails (t.i., bez zvīņojuma), sākumā balts, vēlāk netīri sarkanbrūns, bet griezumā krāsojas oranžsarkans; ir dobs un diezgan sīksts, ar lielu (līdz 5 cm) bumbuļveida paresninājumu lejasgalā. Tuvāk augšgalam kātiņu apjož gredzens, kuru var pārbīdīt šurpu-turpu. Mīkstums sākumā ir balts, vēlāk gaišbrūns; tam piemīt specifiska smarža (saka, ka nevārītu kartupeļu), bet nav izteiktas garšas. Aug no jūlija līdz oktobrim dārzos, siltumnīcās, pat puķupodos, paretam - mežā uz skudrupūžņiem; parasti - ciešās grupās, reizēm pat raganu apļos. Reti sastopama. Par ēdamību viedokļi dalās: pēc vienām ziņām ir ēdama, pēc citām - neēdama, pēc vēl citām - vāji indīga. Latvijā ir sastopamas arī vairāku citu sugu dižsardzenes.

The size of this mushroom can range from 7 to 15 cm in diameter. Its stipe is distinctly bulbous at the bottom (up to 5 cm in diameter). The central part of the cap is covered by very flat, sometimes cog-wheel shaped, brown scales. When bruised, the flesh turns to orange-brown. Spore powder is white. This mushroom grows in gardens, hothouses and on ant-hills from August to October. It is rare in Latvia. It may be slightly poisonous.

Dārza dižsardzene parasti aug ciešās grupās, visbiežāk - tik tiešām dārzos un siltumnīcās (šeit), reizēm arī puķupodos.
Garden Parasol usually grows in tight groups, most often in gardens and hot-houses (here).

Paretam dārza dižsardzenes aug arī neskartā dabiskā vidē - mežā uz skudrupūžņiem.
Occasionally Garden Parasol grows in truly natural environment, namely, on ant-hills.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Baldonē - kādas privātmājas siltumnīcā un mežā blakus kapsētai.

upside, underside & stipe augš- / apakšpuse, kātiņš
immense group (fairy ring) milzu grupa (raganu aplis)

free hit counter