#StandWithUkraine

Paxillus involutus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Paxillus atrotomentosus
Samtainā mietene

Kailā mietene

 
 

Citi latviskie nosaukumi: Krampene, Govene, Govmīža, Bunkurene, Brūnā cūcene
English name: Brown Rollrim
Deutschen Namen: Empfindlicher Krempling, Kahler-Krempling

Prāvu izmēru lapiņsēne ar sākumā puslīdz plakanu, bet vēlāk piltuvveidīgu, taču malā aizvien ieritinātu cepurīti okerbrūnā, olīvbrūnā vai tml. krāsā; ar dzeltenbrūnām, iespiedumos un bojājumos brūnējošām lapiņām, kuras ir gar kātiņu nolaidenas; ar mēreni garu kātiņu cepurītes krāsā, iespiedumu vietās stipri nobrūnējušu; ar dzeltenīgu, griezumos brūnējošu mīkstumu. Aug jau no jūnija līdz oktobrim gandrīz visu tipu mežos, kā arī pilsētvidē - parkos, apstādījumos, ielasmalu zālājos un citur. Ļoti bieži sastopama, mēdz augt lielās, reizēm pat ļoti lielās, turklāt ciešās grupās. Lai gan agrāk tika uzskatīta par ēdamu, izrādījusies indīga, taču nevis uzreiz, bet gan neprognozējamā ilgtermiņā: ilgus gadus to lietojot bez pamanāmām sliktām sekām, piepeši var sākties sarkano asinsķermenīšu sabrukšana, tikt sabojātas aknas un nieres, tā ka var pat iestāties nāve. Nesajauciet šo sēni ar cūceni!

The size of this mushroom can be up to 15 cm in diameter. Spore powder is rusty brown, yellow brown. It grows in almost all types of forest, as well as in parks, gardens and elsewhere, often in large groups from June to October. It is very common in Latvia. Regarded edible for many years, it is recognized as poisonous by a number of researchers now. The ilness can strike suddenly, after those mushrooms have been consumed without any harm even for years. Researchers say the accumulated  substances may cause severe allergic reactions, up to fatal kidney and liver damage. Several deaths have been recorded among people who had been consuming those mushrooms (not yet in Latvia, however).

Kailās mietenes cepurīte ir okerbrūna, olīvbrūna vai tml. un briedumā kļūst sekli piltuvveidīga (šeit iedobē uzkrājies lietus ūdens).

Kailā mietene ir viena no visizplatītākajām sēnēm Latvijas mežos, apstādījumos un citur.
Brown Rollrim is one of the most common mushrooms in Latvia's forests and elsewhere.

on decaying wood uz vecas koksnes
upside / underside augš- / apakšpuse
aged and gigantic vecas un milzīgas
immense swarms milzu bari pilsētā 
in sandstone cave smilšakmens alā!  

 
 

free hit counter