#StandWithUkraine

Paxillus atrotomentosus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Samtainā mietene

Paxillus involutus
Kailā mietene

Syn.: Tapinella atrotomentosa
Cits latviskais nosaukums: Samtkāte
English name: Velvet Rollrim
Deutsche Name: Samtfuß-Krempling

Liela lapiņsēne ar biezu un gludu, parasti asimetriskas formas cepurīti kafijas vai okera brūnumā; ar dzeltenīgām vai gaiši okerbrūnam lapiņām; ar īsu un resnu, tumšbrūnu un samtainu kātiņu, kuram ir sakņveidīgs pagarinājums; ar biezu sūkļainu  mīkstumu dzeltenīgā vai krēmkrāsā un violetiem plankumiem griezumā. Aug no jūlija līdz oktobrim uz skujkoku celmiem un trūdošām saknēm. Diezgan bieži sastopama. Dažviet uzskatīta par ēdamu, tomēr pārsvarā - par neēdamu (vai pat indīgu).

This mushroom can be as wide as 25 cm in diameter. Spore powder is ochre brown, clay brown. It grows individually or in small groups on pine and spruce stumps and decomposing roots from July to October. The specific feature of this Rollrim species is its short, eccentic, dark velvet-like stipe. It is common in Latvia. Regarded mostly as inedible (or even poisonous).

Samtainās mietenes aug (tik varenā un skaistā čemurā kā šeit - ļoti reti!) uz trūdoša celma (šeit - sēņu, viršu, mētru aizsegta) vai saknes.
Cepurīte ir asimetriskas formas (dažkārt pusapaļa vai mēlesveidīga), brūna, bieza un gluda.

Samtainās mietenes pati raksturīgākā iezīme ar īss un resns, tumšbrūns un samtains kātiņš.

Lai arī dažkārt samtainā mietene šķietami atrodas uz zemes (arī jaunais augļķermenis šeit),
patiesībā tā tomēr ir izaugusi uz kādas trūdošas koka saknes.

upside / underside augš- / apakšpuse
huge specimens milzīgi eksempl. 

 

free hit counter