#StandWithUkraine

Lactarius necator
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Lactarius musteus
Sila pienaine

Cūcene

Lactarius pubescens
Bālais vilnītis

Syn.: Lactarius turpis
English names: Leaden Milkcap, Ugly Milkcap
Deutschen Namen: Tannenreizker, Olivbrauner Milchling

Paliela lapiņsēne ar biezu tumši zaļganbrūnu vai tumši olīvzaļu cepurīti (vidū nereti melnganu), kura mitra ir lipīgi gļotaina; ar sākumā bāli dzeltenīgam, bet vēlāk pelēcīgi dzeltenīgām lapiņām, kuras ir cieši viena pie otras un ir gar kātiņu nedaudz nolaidenas; ar samērā īsu kātiņu, kurš ir gaišāks nekā cepurīte, mitrā laikā lipīgi gļotains, bet sausā spīdīgs. Bojājumu vietās izdala daudz baltas, dedzinoši sīvas piensulas. Aug mitrās vietās zem bērziem un eglēm no jūlija līdz novembrim. Ļoti bieži sastopama. Latvijā, kā arī vispār Austrumeiropā tiek uzskatīta par labu ēdamo sēni; jānovāra vismaz 25 minūtes sālītā ūdenī, kurš pēc tam ir jānolej, un tad vēl aukstā ūdenī jāmērcē divas diennaktis. Var izmantot sālītā, skābētā vai arī marinētā veidā. Kādā XX gadsimta 80. gadu zinātniskā pētījumā cūcenēs ir konstatēta mutagēna viela, kura varētu sekmēt vēža izraisīšanos. Itin nekādi dziļāki pētījumi, kuros būtu konkrētāk izvērtēta cūceņu ēšanas reālā ietekme uz saslimstību ar vēzi, nav sekojuši.

The size of this mushroom can range from 7 to 15 cm (exceptionally 20 cm) in diameter. Spore powder is cream-colored with pink tinge. Flesh produces white, very astringent milk when broken. It needs much moisture and is most abundant in spruce forests and under birches. It growing season is from July to November. It is very common in Latvia. In this country as well as elsewhere in Eastern Europe this mushroom is considered edible. It is very tasty when pickled in vinegar or salted in spices, but is has to be boiled for at least 25 minutes and then soaked for two days to remove its bitterness. In the eighties, a paper was published, warning that this mushroom may be cancerogenic. However, no further research on the issue has followed.

Tumšās krāsas dēļ cūcene mēdz būt grūti pamanāma uz apkārtējās meža vides fona. Uz cepurītes reizēm ir koncentriski apļi.
Being so dark, Leaden Milkcap is usually hard to notice against the forest background. The cap often has concentric rings.

Cūcene var izaugt līdz gana iespaidīgiem izmēriem (sk. arī pilna lieluma attēlus pēdējā lappusē).
Leaden Milkcap can be quite impressive in size (see also the full-size images on the last page).

underside + stipe apakšpuse + kāts
upper side close-up augšpuse tuvplānā  

free hit counter