#StandWithUkraine

Tricholomopsis rutilans
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Tricholomopsis decora
Krāšņā vistene

Parastā vistene

 
 

Cits latviskais nosaukums: Rudā pūkaine
English name: Plums-and-Custard
Deutschen Namen: Purpurfilziger Ritterling, Rötlicher Ritterling, Rötlicher Holzritterling

Vidēji liela lapiņsēne (diametrs 4-12 cm) ar pamatā dzeltenu, taču sīkām vīnsarkanām vai līdzīgas krāsas zvīņām blīvi noklātu cepurīti; ar platām dzeltenām lapiņām; ar saliektu un dobu kātiņu tādā pašā krāsā kā cepurītei un tādas pašas krāsas zvīņām; ar cepurītes vidū biezu un malā plānu dzeltenu mīkstumu, kuram piemīt skābena smarža un vecumā izveidojas rūgta garša. Aug no augusta līdz novembrim uz priežu un egļu celmiem vai to atmirušajām saknēm pa vienai vai nelielās blīvās grupās. Bieži sastopama. Par ēdamību viedokļi dalās: vai nu neēdama, vai arī ēdama, taču mazvērtīga. Gatavojot noteikti jānovāra, turklāt ieteicams pirms tam nokasīt sarkanās zvīņas, jo tās esot viegli indīgas. Parocīga sālīšanai kopā ar bērzlapēm.

The size of this mushroom can range from 4 to 12 cm in diameter. Spore powder is white. This colorful mushroom is common in Latvia. It grows on stumps and dead roots of both pine and spruce from August to November. Mostly regarded as edible, but of low quality, it has to be boiled first. It is recommeded to peel the red scales off its cap since they are slightly poisonous. Can be salted together with other mushrooms, for example, Brittlegills. However, some sources regard it to be inedible.

Parastās vistenes cepurīte pamatā ir dzeltena, taču to vairāk vai mazāk blīvi (šeit: ļoti blīvi) klāj smalkas sarkanas zvīņas;
sarkanās krāsas tonis var būt visai dažāds (sk. otro lappusi). Mīkstums un lapiņas, kā redzams cepurītes plaisā, ir dzelteni.

Lai arī ar zemu gastronomisko vērtību, parastā vistene reizēm var izskatīties izcili skaista!

Tas ir viens no pašiem pirmajiem fotoattēliem šīs vietnes vajadzībām, 
uzņemts pagājušā gadsimta 90.gadu beigās ar nedigitālo fotoaparātu.
taču aizvien viens skaistākajiem sēņu uzņēmumiem mūsu fotoarhīvā.

Jaunām un pieaugušām (augstāk) parastajām
vistenēm krāsojums ir faktiski nemainīgs.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Tērvetes dabas parkā,
pie Baldones un netālu no Krievupes dzelzceļa stacijas.

in various colors krāsu variācijas  
from various angles dažādos rakursos   
growing groupwise paprāvas grupas     

 

free hit counter