#StandWithUkraine

Tricholoma equestre
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Parastā smiltene

Tricholoma flavovirens
Spīdīgā smiltene

Cits latviskais nosaukums: Vistiņa
English name: Man on Horseback
Deutsche Name: Schuppiger Grünling

Vidēji liela lapiņsēne ar dzeltenbrūnu vai zaļgandzeltenu (un zaļganbrūni šķiedrotu), reizēm olīvbrūnu cepurīti, košām sēra dzeltenām lapiņām, zaļgandzeltenu šķiedrainu kātiņu, kurš parasti ir lielākoties slēpts augsnē, un bāli dzeltenu mīkstumu. Aug no septembra līdz pat decembra vidum smilšainos priežu mežos, īpaši daudz - piejūras kāpās, kur sastopama ļoti bieži. Ēdama, uzreiz cepama; izceļas ar specifisku garšu, kura atgādina augļu garšu (taču tā izzūd, ja ļauj atdzist un silda vēlreiz). Reti ir kāpuru izalota, toties ļoti grūti attīrāma no smiltīm, jo pat pieaugušai sēnei lapiņas bieži vien nepaceļas virs smiltāja.

Uzmanību! Francijā, Polijā, Lietuvā un Šveicē ir reģistrētas vairākas nopietnas vai pat smagas saindēšanās, kuras saista ar liela smilteņu daudzuma apēšanu īsā laikaposmā (2-3 reizes dienā vairākas dienas no vietas vai tml.), iesp., kopā ar specifisku medikamentu lietošanu (simvastatīns, līdzīgs atorvastatīnam). No otras puses, 2018. gadā Polijā speciālā eksperimentā, kurā desmit brīvprātīgie ilgstoši patērēja smiltenes visai lielās devās, nekādi negatīvi efekti uz veselību netika novēroti. Tā vai citādi, iesakām ievērot mērenību šo sēņu patēriņā.

Piezīme. Mūsdienu pētījumu gaismā parasto smilteni un spīdīgo smilteni parasti atzīst par vienu un to pašu sugu, atšķirības izskatā un dažās īpašībās izskaidrojot ar dažādiem augšanas apstākļiem. Toties kā atseviška suga izdalīta lapkoku smiltene,

The diameter of this mushroom usually varies from 4 to 12 cm. Spore powder is white. It grows very abundantly in dry sandy pine forests near the seashore from early September to mid-December. It is a good edible mushroom with a specific taste, it can be fried without prior boiling.

Note. Nowadays both Tricholoma equestre and Tricholoma flavovirens are usually regarded as representing a single species, with the apparent differences being attributed to different environments.

Parastā smiltene bieži vien ir stipri slēpta smiltīs, īpaši, ja tai gadījies augt piejūras kāpās.
Man on Horseback if often hiding heavily in the sand, particularly when on seaside dunes.

Reizēm pat pilnībā izaugusi parastā smiltene tā arī neizspraucas no piejūras kāpu smiltīm,
un par tās esamību liecina vien miniatūrs raksturīgas formas smilšu pauguriņš.

upside and underside augšpuse, apakšpuse

 

free hit counter