#StandWithUkraine

Kuehneromyces mutabilis
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Mainīgā pacelmene

Syn.: Pholiota mutabilis
Cits latviskais nosaukums: Neīstā celmene
English names: Two-toned Woodtuft, Sheathed Woodtuft
Deutsche Name: Stockschwämmchen

Neliela lapiņsēne ar paugurainu cepurīti, kura mitrumā ir dzeltenīgi brūna vai arī kanēļbrūna, bet žūstot pakāpeniski pārtop okerdzeltena, tā ka ļoti bieži ir divkrāsaina - gar malu tumšāka; ar sākumā gaiši brūnganām, bet vēlāk gaiši sarkanbrūnām lapiņām, kuras ir cieši viena pie otras; ar mēreni garu kātiņu, kuru apjož nokarens plēvains, ar laiku izzūdošs gredzens, virs kura kātiņš ir bālā krēmkrāsā, zem tā - okerkrāsā ar smalkām brūnganām zvīņām, bet pie paša pamata - jau patumši brūns. Aug lielās un ļoti blīvās grupās uz nedzīvas koksnes, pārsvarā lapukoku, no maija līdz pat novembrim. Ļoti bieži sastopama. Ēdama (izņemot sīkstos kātiņus), uzreiz cepama, visai garšīga zupās, var arī marinēt. Taču jābūt ļoti piesardzīgam, jo Latvijā uz koksnes aug arī pēc izskata līdzīgas sēnes, kuras ir nāvējoši indīgas, pirmām kārtām, apmalotā ķiverene (tiesa, parasti uz skujkoku koksnes un ne tādās lielās grupās). Tādēļ ievākt pacelmenes ir salīdzinoši riskanti pat pieredzējušam sēņotājam.

The diameter of its cap usually does not exceed 6 cm, its stalk is similar in size. The margin of its cap is almost transparent when wet. Spore powder is rusty-brown. It grows in clusters on stumps from May to November. It is very common in Latvia. It is edible, good for frying, especially in soups (use only caps). However, there are poisonous fungi that also grow on wood and look quite similar, such as the deadly Galerina marginata.

Mainīgajai pacelmenei raksturīga ir divkrāsu cepurīte, turklāt abu krāsu proporcija mainās atkarībā no mitruma pakāpes.
Two-toned Woodtuft really has two-toned caps. The proportion between the tones changes depending upon humidity.

(Sīciņās baltās "adatiņas" uz celma arī ir sēnes - briežu ksilārijas.)
(The tiny white "needles" on the stump are Candle Snuff Fungus.)

Mainīgā pacelmene aug lielās un ļoti blīvās grupās, kuras bieži ir vairākas viena otrai blakām.
Two-toned Woodtuft grows in large and very dense groups, often several ones side by side.

close-ups, incl. underside tuvplānā (iesk. apakšpusi)
swarms on deadfalls etc.  lielā skaitā uz kritalām u.c.

 

free hit counter