#StandWithUkraine

Gomphidius roseus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Gomphidius glutinosus
Eglaines zeltkāte

Rožsārtā zeltkāte

 
 

English name: Rosy Spike
Deutschen Namen: Rosenrote Gelbfuß, Rosenrote Schmierling

Neliela lapiņsēne ar izteikti gļotainu karmīnsakanu, vecumā melnējošu cepurīti; ar biezām baltām, vēlāk pelēkām lapiņām, kuras sākumā aizsedz tāds pats gļotu slānis, kāds klāj cepurīti; ar augš- un vidusdaļā baltu, bet lejasdaļā sārtu, arī gļotainu kātiņu, kuru apjož gredzenveidīga josla. Mīkstums balts un mīksts. Aug zem priedēm skābās augsnēs no jūlija līdz oktobrim, vienmēr kopā (simbiozē) ar govju sviestbeku (ja ne ar augļķermeņiem, tad vismaz ar tās micēliju). Ne īpaši bieži sastopama. Ēdama. To gatavojot, gan no cepurītes, gan kātiņa jānoņem gļotu slānis, kurš bojā garšu; diemžēl šī manipulācija ir ķēpīga. Skaitās, ka vispirms jānovāra. Mazo izmēru, paretās sastopamības un ķēpīgās gatavošanas dēļ reāli tikpat kā netiek vākta.

The diameter of its cap usually does not exceed 5 cm. Its most distinct features are its small rosy and slimy cap and whitish to greyish gills. Spore powder is dark red-brown. It grows under pines on acidulous soil from July to October. It symbioses with Cow Bolete (Suillus bovinus). It is relatively rare (as compared to Slimy Spike) in Latvia. Edible, not first rate, however.

Rožsārtā zeltkāte ir krietni mazāka nekā eglaines zeltkāte un daudz retāk sastopama.
Rosy Spike is much smaller than Slimy Spike and is far less abundant in this country.

Rožsārtās zeltkātes vienmēr aug kompānijā ar govju sviestbekām jeb govjbekām 
(ja arī zeltkātei blakus nav nevienas govjbekas, augsnē noteikti jābūt micēlijam).
Rožsārtās zeltkātes lielākā skaitā kopā ar govju sviestbekām sk. trešajā lappusē.

Rosy Spike always shares company with Cow Bolete (with its mycelium at least).

upside / underside augš- / apakšpuse 
among Cow Boletes grupa govjbeku vidū

 

free hit counter