Xerocomus chrysenteron

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Xerocomus badius
Lāču samtbeka

Raibā samtbeka

Xerocomus rubellus
Sarkanā samtbeka

Syn.: Xerocomellus chrysenteron
Cits latviskais nosaukums: Rūtainā beka
English name: Red-cracking Bolete
Deutsche Name: Echter Rotfußröhrling

Neliela sarkanīgi vai iezaļgani brūna beka, līdzīga kazu samtbekai, taču ar raksturīgu, vairāk vai mazāk smalku plaisājumu cepurītes virsmiziņā, kurš reizēm ir ar ķieģeļsarkanu nokrāsu. Kieģeļsarkani bieži vien ir arī cepurītes virsmiziņas bojājumi. Aug zem lapukokiem no jūlija līdz oktobrim. Bieži sastopama. Ēdama, cepama bez novārīšanas, marinējama un kaltējama.

The diameter of this mushroom usually varies from 3 to 8 cm. Spore powder is olive-brown. It grows under deciduous trees from July to October. It is common in Latvia. It is similar to Xerocomus subtomentosus, which has no distinct cracks on cap's surface. Edible, tasty. One can fry it without boiling, pickle and dry.

Pieaugušai raibajai samtbekai cepurītes sarkanīgi brūnā vai iezaļgani brūnā virsmiziņa ir vairāk vai mazāk smalki saplaisājusi,
bet cepurītes iebojājumu vietas bieži vien ir iekrāsojušās ķieģeļsarkanas (reizēm - arī daudzās plaisas cepurītes virsmiziņā).

Citkārt šāda ķieģeļsarkana iekrāsojuma pazīmes uz cepurītes gan tikpat kā nav samanāmas.
Stobriņi cepurītes apakšpusē ir zaļagandzelteni. Kātiņš ir dzeltens vai iesarkans un svītrains.

finely cracked specim. ar smalku plaisājumu
coarsely cracked spec. ar parupju plaisājumu
underside; rare specim. apakšpuse; reti eks.    

free hit counter