Tylopilus felleus

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Parastā žultsbeka

Cits latviskais nosaukums: Rūgtā beka
English name: Bitter Bolete
Deutsche Name: Gallen-Röhrling

Šī vidēji lielā beka bagātīgi aug skuju koku mežos, kā arī jauktos mežos skābā augsnē vai uz priežu celmiem no jūlija līdz oktobrim. Lai arī tā nav indīga, tomēr ir neēdama, jo ir ļoti rūgta. (Lai pārliecinātos, ir vai nav žultsbeka, var ar mēles galu pieskarties stobriņiem cepurītes apakšpusē: vai jūt rūgtumu?) Viena žultsbeka baraviku kompānijā var sabojāt visu ēdienu!

Piezīme. Daudzi cilvēki jauc trīs atšķirīgas beku sugas - raganu beku (Boletus luridus), kura aug zem dažādiem lapu kokiem, nav rūgta un ir ēdama (gan ir jānovāra); velna beku (Boletus satanas), kas Latvijā ir ļoti reta, vāji indīga un aug zem ozoliem; visbeidzot, parasto žultsbeku.

The diameter of its cap usually does not exceed 15 cm. Spore powder is pink. This mushroom is common in Latvia. It grows abundantly in coniferous forests, also in mixed forests on acidulous soil or rotting pine stumps from July to October. Often it looks quite similar to Boletus edulis. The main differences are that Tylopilus felleus has distinct veins on its stalk, more or less pink pores, and the entire fruiting body is very bitter, causing it to be inedible. (To be sure, one can slightly touch it with the tip of the tongue.) A single specimen can mar the whole meal!

Žultsbekai ir ieapaļa, gaiši pelēkbrūna vai iesārti brūna cepurīte ar rozīgām porām apakšā.
Tās kātiņš ir vālesveidīgs, gaiši brūns, ar izteiktu tumšāku tīklojumu (sk. arī trešo lappusi).

Pat šī ārkārtīgi lielā (vairāk par "standarta" maksimālo caumēru) un stipri vecā (jau nolūzusī!) žultsbeka tomēr ir daudz mazāka nekā liela baravika.
Even this extremely large (and quite old) Bitter Bolete is much smaller than a large Cep.

Arī šī izcili lielā (taču ne vecā!) žultsbeka ir daudz mazāka nekā liela baravika.
This huge (but still not old) Bitter Bolete also is much smaller than a large Cep.

growing on wood augot uz koksnes
upside / underside augš- / apakšpuse

free hit counter