Sparassis crispa

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Krokainā kazbārde

English names: Cauliflower; Brain Fungus
Deutschen Namen: Krause Glucke, Fette Henne

Izcili lielu izmēru sēne ar daudzkārt sazarotu un viļņaini sakrokotu augļķermeni, kuram ir resns, bet ļoti īss, tikko samanāms kāts. Aug uz priežu vai egļu pamatnēm un celmiem. Ēdama, jānovāra. Skaitās ļoti reta, tādēļ ir iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Tomēr reāli, šķiet, nav no pašām retākajām; uz to norāda samērā daudzie sugas atradumi 21. gadsimtā.

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E. Štolls 1932. gadā Rīgā. Kopš XX gs. vidus uzieta arvien vairāk vietās dažādās valsts daļās - gan Zemgalē (īpaši - Tērvetes dabas parkā), gan Vidzemē (īpaši - Gaujas Nacionālajā parkā), gan Kurzemē.

Šīs vietnes veidotāji vien ir uzgājuši septiņas jaunas atradnes: piecas Tērvetes dabas parkā vai blakus (EM, 2006-2009) un divas Gaujas Nacionālajā parkā - vienu pie Silciema (EM, 2014) un otru pie Krimuldas (EM, 2016, neatkarīgi un vienlaicīgi ar citu novērotāju komandu).

Its fruiting body is up to 40 cm wide and up to 15 cm high. Spore powder is white. It grows at the base of pine or spruce trunks or on the stumps of those trees. Its growing season is from July to October. Edible after boiling. It is regarded to be a very rare and is on Latvia's official Endangered Species List. However, it seems to be actually not so exceptional in Latvia.

The latter view is supported by the fact, that the species has been found at seven new localities even by the tiny team of this website.

 

Krokainās kazbārdes augļķermeņi ir izmēros patiesi iespaidīgi!
The fruit-bodies of this species are really impressive in size!

Šīs lappuses foto ir no divām atradnēm Tērvetes dabas parkā.

close-up / zoom-out tuvplānā / tālplānā
2 gigantic clusters! 2 milzīgi čemuri!  
ageing specimens paveci eksempl. 

free hit counter