#StandWithUkraine

Pholiota populnea
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Papeļu zvīņene

Pholiota squarrosa
Spurainā zvīņene

Syn. Pholiota destruens; Hemipholiota populnea
English name: Poplar Scalycap
Deutsche Name: Pappel-Schüppling

Vidēji liela lapiņsēne (caurmērs līdz 10 cm) ar sākumā smilškrāsas, bet vēlāk okerbrūnu (vai pelēkbrūnu) cepurīti, uz kuras ir prāvas vilnainas zvīņas gandrīz baltā krāsā, koncentriski izkārtotas ap cepurītes centru. Lapiņas ir mēreni sablīvētas, sākumā gaiši, vēlāk tumši brūnas. Pavisam jaunai sēnei tās aizklāj krēmkrāsas plīvurs, kura paliekas vēlāk redzamas kā bārkstis gar cepurītes malu un gredzenveida josla ap kātiņu. Tas ir šķiedrains un bārkstains, samērā resns un parasti saliekts taisnā leņķī. Aug rudenī (septembrī - novembrī), reizēm čemuros, pārsvarā - uz dzīvām papelēm, retāk - uz apsēm, kā arī uz to kritalām. Sastopama pareti, turklāt daudz biežāk - cilvēka pārveidotā vidē (kur sastādītas papeles!) nekā dabiskos mežos. Neēdama.

The diameter of this scale-covered mushroom usually varies from 6 to 10 cm. Spore powder is rusty-brown. It grows both on living and dead wood, mostly poplar anf less often aspen from September to November. It is quite rare in Latvia. Inedible.

Papeļu zvīņenes cepurīti klāj prāvas gaišas zvīņas. Paretam suga aug arī uz nedzīvas koksnes (šeit), tomēr biežāk - uz dzīviem stumbriem (zemāk).
Poplar Scalycap is littered with large bright scales. The species does grow on dead wood occasionally, however, much more often - on live trunks.

Papeļu zvīņenes mēdz augt arī vairāku metru augstumā virs zemes. Reizēm tas notiek pat lielpilsētā, ielas malā starp daudzstāvu mājām!
Poplar Scalycap may grow several meters above ground. Occasionally that happens even by city street between multi-storey buildings!

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Līgatnes novadā pie Vienkoču parka un Rīgā pie Šarlotes ielas ziemeļu gala.

young/mature: upper side jauna / pieaugusi: augša 
young/mature: underside jauna / pieaugusi: apakša
clusters large and small liels un maziņš čemurs 

free hit counter