#StandWithUkraine

Leccinum aurantiacum
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Leccinum albostipitatum
Baltkāta apšubeka

Parastā apšubeka

Leccinum holopus
Purva bērzubekai

Syn.: Leccinum rufum
Cits latviskais nosaukums: Apškundziņš
English name: Orange Bolete
Deutschen Namen: Laubwald-Rotkappe, Eichen-Rotkappe, Eichen-Raufuß

Pamatīgu izmēru beka ar oranžsarkanu vai oranžbrūnu cepurīti; ar sākumā gaiši, vēlāk tumši pelēkiem stobriņiem; ar baltu, sīkām oranžām vai sarkanbrūnām zvīņām nosētu kātiņu; ar baltu, vēlāk pelēcīgu mīkstumu, griezumā stipri notumsnējošu. Aug zem apsēm, parasti no jūnija līdz oktobrim. Pabieži sastopama (agrāk, kamēr no sugas nebija atsevišķi izdalīta baltkāta apšubeka, tika uzskatīta pat par bieži sastopamu). Ēdama, ļoti garšīga, cepama bez iepriekšējas novārīšanas, marinējama, kaltējama, sālāma, skābējama. (Gatavojot mīkstums kļūst tumšpelēks, taču tas nebojā garšu. Lai atturētu no notumsnēšanas, marinādei var pievienot citronskābi.)

Piezīme 1. Mūsdienās no šīs sugas ir atsevišķi izdalīta baltkāta apšubeka, kuras galveno īpatnību izsaka jau pats nosaukums.
Piezīme 2. Mūsdienās daudzi šajā sugā kā varietāti iekļauj ozolu lācīti, kurš ir visādā ziņā ļoti līdzīgs, tikai aug zem ozoliem.

The diameter of this mushroom, which has orange-red or orange-brown cap, usually varies from 5 to 20 cm. Spore powder is ochre-brown. It grows under aspen, usually from June to October. It is rather common in Latvia. Edible when fried (without boiling), dried or pickled with white vinegar.

Note 1. Recently the species has been split in two, the new one being Leccinum albostipitatum (after the purely white stipe).
Note 2. The otherwise very similar Leccinum quercinum, which grows under oak, is often regarded as a variant of the species.

Parastās apšubekas cepurīte ir oranžsarkana vai oranžbrūna. Kātiņš pamatā ar balts, bet bagātīgi nosēts ar sīkām oranžām vai sarkanbrūnām zvīņām.

Parastā apšubeka parasti aug nevis vienpata, bet izkliedus grupās. Taču tik blīva grupa kā šeit gadās reti.

Papildlappuses ar sēnes apakšpuses atainojumu u.c. 
tiks pievienotas kādā no nākamajām vietnes versijām.
(Tikmēr sk. papildlappuses dzeltenbrūnajai apšubekai,
kura pēc mīkstuma, stobriņu un kātiņa īpašībām ir ļoti 
līdzīga, gandrīz pilnīgi identiska parastajai apšubekai.)

oak-associated variant varietāte "ozolu lācītis"

free hit counter