#StandWithUkraine

Lactarius uvidus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Lactarius utilis
Iedzeltenā pienaine

Slapjā pienaine

 
 

English name: Shiner
Deutschen Namen: Klebliger Violett-Milchling, Ungezonter Violett-Milchling

Neliela lapiņsēne (4-10 cm) ar gludu, pašā sākumā bāli violetpelēku, taču drīz brūnganu, dzeltenīgi vai sārti pelēku cepurīti. Mīkstums ir balts, ievainojumos piensulas ietekmē lēni krāsojas violets. Piensula ir bālgana, vēlāk notumsnē līdz krēmkrāsai (taču mīkstumu un lapiņas nokrāso violetus!). Aug g/k pie bērziem, taču arī pie citiem lapu un skuju kokiem. Reta. Ēdama(?).

[Few lines in English to be included later.]

Slapjās pienaines cepurīte, kad vairs nav pavisam jauna, ir brūngana, dzeltenīgi vai sārti pelēka; mitrā laikā (pa kreisi) tās virsa ir gļotaina un spīdīga.
Cepurīte nereti ir ar tumšākiem plankumiem (pa kreisi), reizēm no tiem izveidojas vājas, knapi pamanāmas koncentriskas joslas (pa labi).

Slapjā pienaine bojājumos izdala bālganu piensulu, kura vēlāk notumsnē tikai līdz krēmkrāsai, taču mīkstumu un lapiņas nokrāso violetus!
Šeit atainotie eksemplāri stāvējuši nogriezti jau vairākas stundas, un pa to laiku violetais iekrāsojums ir paspējis kļūt jau pavisam tumšs.
(Šī piensula sākumā ir tikai nedaudz sīva, bet vēlāk kļūst rūgta.)

Slapjās pienaines lapiņas ir cieši viena pie otras; baltas, vēlāk dzeltenīgas vai brūnganas (kamēr neskartas).
Iebojājumos tās piensulas iespaidā iekrāsojas purpurkrāsā. Līdzīgi iekrāsojas ari mīkstums griezumā (violets).

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Daugmales pagasta ziemeļaustrumos un pie Baldones.

free hit counter