Grifola frondosa

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Daivainā čemurene

English name: Hen of the woods
Deutschen Namen: Laubporling, Klapperschlamm

Viengadīga lielu izmēru piepe, kura sastāv no daudzām atsevišķām cepurītēm ar kopīgu "sakni". Mēdz augt uz dzīvu (vai pat nesen nozāģētu) ozolu pamatnēm un seklajām saknēm, gadu pēc gada (pat divus gadu desmitus) pie viena un tā paša koka, nereti pa vairākiem augļķermeņiem grupā. Ēdama un garšīga, kamēr vēl jauna; jānovāra. Tomēr pareizāk būtu neievākt, jo ir ļoti reta un iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā.

Pirmo reizi Latvijā konstatēta 1963. gadā pie Rundāles (G. Ābele). Vēlāk uzieta vairākos desmitos vietu dažādās valsts daļās. Vislielākā mūsdienās ražojošo atradņu koncentrācija ir zināma Rundāles apkārtnē - astoņas vienā sezonā (V. Ērmane u.c.).

This polypore consists of many caps which grow in cluster from a common stalk. The entire fruit-body can reach up to 60 cm across. The individual caps are up to 8 cm wide and up to 1 cm thick. Pores bruised do not change their color. Spore powder is beige. It grows at the base of oak during fall. It is regarded very rare and included in Latvia's official Endangered Species List. Edible while young, has to be boiled first.

Year by year, one or more fruit-bodies of that species developed at the base of this old oak. (The other images are from the same site.)
Gadu pēc gada pie šī ozola pamatnes izauga viens vai vairāki daivainās čemurenes augļķermeņi. (No šīs atradnes ir arī pārējie fotoattēli.)

Pēc Edgara Vimbas datiem, daivanā čemurene pie šī ozola Rīgā, Kronvalda parkā pirmoreiz tika pamanīta 1985. gadā un kopš tā laika ir tur augusi, ar dažiem izņēmumiem, ik gadu. 2013. gada pavasarī vecais ozols tika nozāģēts, tomēr rudenī uz zemē palikušajām saknēm izauga viens čemurs, pēc gada - atkal (2015. gadā - vairs ne). Visraženāk, pēc šiem datiem, tā augusi 1988. gadā - pat 5 augļķermeņi.

young + mature jauna + vecāka
various close-ups dažādi tuvplāni

free hit counter