#StandWithUkraine

Fistulina hepatica 7
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Parastā aknene

Ilggadēja atradne Gaujas nacionālajā parkā, senlejas nogāzē zem Krimuldas

 

Šajā atradnē, kuru pamanījām 2010. gadā, gandrīz ik sezonu (izņemot 2012, 2014, 2018) bijis novērojams vismaz viens augļķermenis vai arī čemurs.
At this locality on the steep slope of Gauja valley opposite to Sigulda, at least one fruit-body has been observed almost every season since 2010).

Pamanīšanas gadā (2010) pa jauniņai aknenei bija pat uz diviem blakus ozoliem, tomēr neviena no tām vēlāk neizauga liela. Uz viena ozola (pa kreisi)
apstākļi acīmredzot nebija gana piemēroti: nākamajos gados tur vairs neuzradās neviena. Akneni uz otra ozola, šķiet, pārāk sabojāja kāds grauzējiņš.

Toties atradnes novērojumu otrajā sezonā (2011) uz tā paša koka, kur gadu iepriekš augusī aknene bija ātri vien nograuzta, uzradās varens čemurs!
(Tā attīstības gaita pa etapiem atainota sugas otrajā lappusē.)

Nākamajos gados (t.i., pēc 2011) tik vareni čemuri vairs nav manīti, sezonā mēdza izaugt viens vai divi mazi vai vidēji augļķermeņi.
(Attēli uzņemti 2013. gadā augustā ar deviņu dienu atstarpi.)

2013. gadā tikai 300 metrus no šīs atradnes pamanījām vēl vienu, senlejas krasta nogāzes pašā augšmalā. Tā ražojusi visās sezonās bez izņēmuma;
reiz aknene bija izaugusi arī uz blakus ozola. Tikmēr uz "galvenā" ozola aknene divās sezonās atradās uz stumbra 2 m augstumā (sk. piekto lappusi)!

2016. gadā vairs tikai 200 metrus no pirmās atradnes pamanījām arī trešo, kura bija radusies tieši tajā sezonā pārdesmit metru no krasta augšmalas.
Jau kopš pašas pirmās sezonas tā ir izcēlusies ar iespaidīgu izmēru čemuriem (viens no tiem divās attīstības stadijās attēlots sugas sākuma lappusē).

species' start page sugas sākumlapa  
stages of lifecycle attīstības stadijas
upside / underside augš- / apakšpuse
exuding red liquid sarkana sulošana
unusually located neparastās vietās
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
in Riga Botan.garden LU Botāniskajā dārzā
 in Gauja National Park nogāzē zem Krimuldas
in a provincial town uz Zaubes dižozola 

free hit counter