#StandWithUkraine

Coprinus comatus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Coprinus atramentarius
Pelēkā tintene

Porcelāna tintene

 
 

English names: Lawyer's Wig, Shaggy Ink-cap
Deutsche Name: Schopf Tintling

Augsta un slaida lapiņsēne baltā krāsā ar sākumā tikpat baltām, vēlāk gaišbrūnām zvīņām, vecumā pārtopoša melnā "tintē". Aug ar trūdvielām bagātās augsnēs - dārzos, parkos, ganībās, tīrumos un zālainās ceļmalās, ka arī arī piepilsētu (un reizēm pat lielpilsētu centra!) zālājos no maija līdz oktobrim, parasti - samērā ciešās grupās, reti - pa vienai. Ļoti bieži sastopama. Ēdama (cepama bez iepriekšējas novārīšanas), bet tikai puslīdz jauna - kamēr vēl nav sākusi pārtapt "tintē"; ar maigu garšu.

Dažviet apgalvots, ka porcelāna tintene, tāpat kā pelēkā tintene, izraisa saindēšanos, ja ir lietota kopā ar alkoholu vai īsi pirms/pēc tam (par šādu gadījumu ir ziņojis arī kāds labs sēņu pazinējs tepat Latvijā). Taču, pēc mikoloģisko publikāciju datiem, ķīmiskais savienojums, kurš kopā ar alkoholu izraisa saindēšanos, proti, koprīns, ir konstatēts vienīgi pelēkajā tintenē, turpretī porcelāna tintenē – ne. Mūsuprāt, šādus gadījumus faktiski ir izraisījusi kopā ar porcelāna tintenēm kļūdaini ievākta pelēkā tintene. Abu sugu tintenes aug identiskās vidēs, reizēm – viena suga cieši blakus otrai, turklāt pelēko tinteņu vidū gadās ļoti gaiši eksemplāri, kuri vizuāli stipri atgādina porcelāna tinteni.

Bez abām lielākajām tintenēm - porcelāna un pelēkās - Latvijā ir konstatētas vēl apmēram divdesmit sugas mazāka izmēra tinteņu, no kurām dažas ir ļoti bieži, citas retāk, bet vēl citas pavisam reti sastopamas (sk. ģints pārskatu vietnē senes.lv šeit).

The diameter of its cap usually does not exceed 6 cm, but its stipe can be up to 25 cm tall. Spore powder is black. As the fruit-body matures, it starts transforming into black "ink", which can be used for writing on paper! It grows in grasslands, mostly in suburban areas along grassy paths (and occasionally even in heavily urbanized areas) from May to October. It is very common in Latvia. Edible when young, one can fry it without boiling.

Porcelāna tintenes visbiežāk aug grupās, dažkārt vēl sadalījušās pa šādām blīvām apakšgrupiņām, kā arī šad un tad pa vienai.
Jaunai porcelāna tintenei cepurīte ir balta, zvīņaina (izņemot gludo brūngano vidu), smaili olveidīga (reizēm gandrīz cilindriska).

 
Vēlāk porcelāna tintenes cepurīte kļūst zvanveidīga (taču bieži 
saglabādamās slaida) un sāk no apakšmalas pārvērsties "tintē".
Uz cepurītes esošās zvīņas, šajā "pārtintošanās" procesā kļūstot zvaigžņveidīgas,
reizēm izveido skaistu ornamentu.Tikmēr gar malu sāk veidoties melnas "lāstekas".
 

Porcelāna tintenes cepurītei arvien vairāk pārtopot "tintē", no cepurītes malas 
lejup nokarājas arvien druknākas melnas viskozas "lāstekas" ar pilēm lejasgalā.

cap, stipe, cap's section cepurīte, kāts, griezums
between autumn leaves starp kritušajām lapām  
in immense numbers milzīgos daudzumos

 

free hit counter